Targus Business Casual TSS898 Carrying Case (Slipcase/Briefcase) for 15.6" to 16" - Black - Shoulder Strap, Handle, Trolley Strap - x (BCA1028)
SKU:
BCA1028
UPC:
0092636316389
MSRP:
$40.99
$40.99
$38.99
Save:
$2.00 (4.88%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
40.64
(cm)
Height:
27.94
(cm)
Depth:
2.87
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Style: Slipcase/Briefcase
Accessibility: Top Loading
Carrying Options: Shoulder Strap,Handle,Trolley Strap
Minimum Screen Size Supported: 15.6"
Maximum Screen Size Supported: 16"
Laptop Compartment: Yes
Additional Compartments: Front Pocket
Closure Type: Hook & Loop Fastener
Protection Level: Good
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 11" (279.40 mm)
Width: 16" (406.40 mm)
Depth: 1.13" (28.70 mm)
Weight (Approximate): 14.72 oz (417.30 g)
- Convenient trolley strap with hook and loop closure slips onto roller bags for travel ease
- Zippered front pocket stows charger, smartphone and other accessories
- Padded laptop compartment with document divider fits laptops up to 15.6"
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | BCA1028 |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Brand Name | Targus |
| Product Line | Business Casual |
| Product Model | TSS898 |
| Product Name | 15.6" Business Casual Slipcase |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Information | |
| Style | Slipcase/Briefcase |
| Accessibility | Top Loading |
| Carrying Options | Shoulder Strap,Handle,Trolley Strap |
| Minimum Screen Size Supported | 15.6" |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Closure Type | Hook & Loop Fastener |
| Protection Level | Good |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 11" (279.40 mm) |
| Width | 16" (406.40 mm) |
| Depth | 1.13" (28.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 14.72 oz (417.30 g) |
[/custom-specifications]
Targus Business Casual TSS898 Carrying Case (Slipcase/Briefcase) for 15.6" to 16" - Black - Shoulder Strap, Handle, Trolley Strap - x (BCA1028)
MSRP:
$40.99
$40.99
$38.99
Save:
$2.00 (4.88%)
Out of stock