Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Targus® 4Vu™ Magnetic Privacy Screen for 31.5" Edge to Edge Infinity Monitors (16:9) - For 31.5" (800.10 mm) Widescreen - - (ASF315W9EMGL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 4Vu Magnetic Privacy Screen for 31.5" Edge to Edge Infinity Monitors (16:9)
- Adhesive Lift Tab
Display Type Supported: LED-LCD
Display Size Supported: 31.5" (800.10 mm)
Device Supported: Monitor
Aspect Ratio: 16:9
Anti-glare: Yes
Widescreen: Yes
Touch Compatibility: Yes
Screen Attachment: Magnetic,Adhesive Strip,Flip
Blue Light Reduction: Yes
Anti-microbial: Yes
Features: Edge2Edge,Reversible Matte-to-Glossy,Anti-reflective,Limited Viewing Angle,Easy to Apply,Touch Sensitive
Color Family: Clear
Product Color: Clear
Durability: Glare Resistant
Height: 15.4" (391.92 mm)
Width: 0" (0.51 mm)
Length: 27.44" (696.98 mm)
Weight (Approximate): 8 oz (226.80 g)
Package Contents:
Compatibility:
Dell Edge to Edge Infinity Monitor
Brand Compatibility: Dell
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Delivers edge to edge privacy coverage for monitors without bezels
- Protects private information with constrained viewing angles to 30° from either side
- Reduces exposure to blue light by nearly 40%
- DefenseGuard™ Antimicrobial Protection* creates a cleaner surface and works continuously to safeguard the privacy screen by preventing the growth of microorganisms
- Anti-reflective coating blocks screen glare for a comfortable viewing experience
- Over 12% brighter than competitive solutions for greater clarity and visibility
- Glossy and matte sides to suit your viewing preferences
- Three convenient attachment methods: magnetic attachment, adhesive strips, adhesive flip over hinges
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | ASF315W9EMGL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Brand Name | Targus |
| Product Line | 4Vu |
| Product Model | ASF315W9EMGL |
| Product Name | 4Vu Magnetic Privacy Screen for 31.5" Edge to Edge Infinity Monitors (16:9) |
| Product Type | Privacy Screen Protector |
| Technical Information | |
| Display Type Supported | LED-LCD |
| Display Size Supported | 31.5" (800.10 mm) |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti-glare | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Touch Compatibility | Yes |
| Screen Attachment | Magnetic,Adhesive Strip,Flip |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Anti-microbial | Yes |
| Features | Edge2Edge,Reversible Matte-to-Glossy,Anti-reflective,Limited Viewing Angle,Easy to Apply,Touch Sensitive |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Durability | Glare Resistant |
| Height | 15.4" (391.92 mm) |
| Width | 0" (0.51 mm) |
| Length | 27.44" (696.98 mm) |
| Weight (Approximate) | 8 oz (226.80 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Dell Edge to Edge Infinity Monitor |
| Brand Compatibility | Dell |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]