Targus Tempered Glass Antimicrobial Screen Protector for Samsung Galaxy Tab A7 8.7" Crystal Clear - For 8.7" (220.98 mm) LCD Tablet - (AWV348TAMGL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Display Type Supported: LCD
Display Size Supported: 8.7" (220.98 mm)
Device Supported: Tablet
Surface Hardness: 9H
Anti-microbial: Yes
Features: Bubble-free,Easy Clean,Oleophobic Coating,Residue-free Removal,Rounded Edge,Touch Sensitive
Color Family: Clear
Product Color: Crystal Clear
Product Material: Tempered Glass
Durability: Scratch Resistant,Fingerprint Resistant,Shatter Resistant
Height: 0" (0.51 mm)
Width: 4.7" (119.89 mm)
Length: 8.19" (208.03 mm)
Weight (Approximate): 0.96 oz (27.22 g)
Compatibility: Samsung Galaxy Tab A7 8.7" Tablet
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | AWV348TAMGL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Brand Name | Targus |
| Product Model | AWV348TAMGL |
| Product Name | Tempered Glass Antimicrobial Screen Protector for Samsung Galaxy Tab A7 8.7" |
| Product Type | Screen Protector |
| Technical Information | |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 8.7" (220.98 mm) |
| Device Supported | Tablet |
| Surface Hardness | 9H |
| Anti-microbial | Yes |
| Features | Bubble-free,Easy Clean,Oleophobic Coating,Residue-free Removal,Rounded Edge,Touch Sensitive |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Crystal Clear |
| Product Material | Tempered Glass |
| Durability | Scratch Resistant,Fingerprint Resistant,Shatter Resistant |
| Height | 0" (0.51 mm) |
| Width | 4.7" (119.89 mm) |
| Length | 8.19" (208.03 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz (27.22 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A7 8.7" Tablet |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]