Targus Washable Stylus - Capacitive Touchscreen Type Supported - Silicone, Aluminum - Gray - Tablet, Mobile Phone Device Supported (AMM170GL)
SKU:
AMM170GL
UPC:
092636353148
MSRP:
$11.99
$11.99
$8.99
Save:
$3.00 (25.02%)
Warranty Information:
1 Year
Condition:
New
Width:
1.80
(cm)
Height:
1.80
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Touchscreen Type Supported: Capacitive
Device Supported: Tablet,Mobile Phone
Color Family: Gray
Product Color: Gray
Product Material: Silicone,Aluminum
Tip Material: Rubber
Height: 0.71" (18.03 mm)
Width: 0.71" (18.03 mm)
Length: 3.54" (89.92 mm)
Weight (Approximate): 0.48 oz (13.61 g)
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: 1 Year
- Allows for accurate and comfortable typing and texting on capacitive touch screen devices
- Keeps device screen clean from smudges, fingerprints, and scratches
- Fits comfortably in the hand
- Machine washing safe
- Made with silicone and aluminum materials to withstand varying temperatures*
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | AMM170GL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Brand Name | Targus |
| Product Model | AMM170GL |
| Product Name | Washable Stylus |
| Product Type | Stylus |
| Technical Information | |
| Touchscreen Type Supported | Capacitive |
| Device Supported | Tablet,Mobile Phone |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Silicone,Aluminum |
| Tip Material | Rubber |
| Height | 0.71" (18.03 mm) |
| Width | 0.71" (18.03 mm) |
| Length | 3.54" (89.92 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz (13.61 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
Targus Washable Stylus - Capacitive Touchscreen Type Supported - Silicone, Aluminum - Gray - Tablet, Mobile Phone Device Supported (AMM170GL)
MSRP:
$11.99
$11.99
$8.99
Save:
$3.00 (25.02%)
Out of stock