The Joy Factory aXtion Bold MPS Rugged Carrying Case Apple iPad mini (6th Generation) Tablet - Water Resistant, Drop Proof, Shock - - (CWA302KL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- aXtion Bold MPS for iPad mini 6th Gen
- QSG
Carrying Options: Hand Strap,Handle
Rugged: Yes
Product Material: Silicone,Polycarbonate
Durability: Water Resistant,Drop Proof,Shock Proof
Height: 8.42" (213.87 mm)
Width: 6.10" (154.94 mm)
Depth: 1.69" (42.93 mm)
Weight (Approximate): 13.60 oz (385.55 g)
Package Contents:
Application/Usage: Tablet,Apple Pencil (2nd Generation),Stylus
Brand Compatibility: Apple
Tablet Model Compatibility: iPad mini (6th Generation)
Compatibility: Apple - iPad mini (6th Generation) (A2567, A2568, A2569), Pencil (2nd Generation)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Manufacturer Part Number | CWA302KL |
| Manufacturer Website Address | http://www.thejoyfactory.com |
| Brand Name | The Joy Factory |
| Product Line | aXtion Bold MPS |
| Product Name | aXtion Bold MPS for iPad mini 6th Gen |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Information | |
| Carrying Options | Hand Strap,Handle |
| Physical Characteristics | |
| Rugged | Yes |
| Product Material | Silicone,Polycarbonate |
| Durability | Water Resistant,Drop Proof,Shock Proof |
| Height | 8.42" (213.87 mm) |
| Width | 6.10" (154.94 mm) |
| Depth | 1.69" (42.93 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.60 oz (385.55 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Tablet,Apple Pencil (2nd Generation),Stylus |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad mini (6th Generation) |
| Compatibility | Apple - iPad mini (6th Generation) (A2567, A2568, A2569), Pencil (2nd Generation) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]