Transcend TS256MLK64V3U 2GB DDR3 SDRAM Memory Module - For Desktop PC - 2 GB - DDR3-1333/PC3-10600 DDR3 SDRAM - 1333 MHz - Non-ECC - - (TS256MLK64V3U)
SKU:
TS256MLK64V3U
UPC:
760557813002
MSRP:
$74.99
$74.99
$63.99
Save:
$11.00 (14.67%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
3.00
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Memory Size: 2 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Memory Speed: 1333 MHz
Memory Standard: DDR3-1333/PC3-10600
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
Device Supported: Desktop PC
Number of Pins: 240-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 50 mil (1.27 mm)
Width: 1.18" (30 mm)
Length: 5.25" (133.35 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- Up to 1333 MHz memory speed for remarkable multitasking capability
- 2 GB of memory to refine your computer's performance
- DDR3-1333/PC3-10600 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Manufacturer Part Number | TS256MLK64V3U |
| Manufacturer Website Address | http://uk.transcend-info.com |
| Brand Name | Transcend |
| Product Model | TS256MLK64V3U |
| Product Name | TS256MLK64V3U 2GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Device Supported | Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 240-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 50 mil (1.27 mm) |
| Width | 1.18" (30 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Transcend TS256MLK64V3U 2GB DDR3 SDRAM Memory Module - For Desktop PC - 2 GB - DDR3-1333/PC3-10600 DDR3 SDRAM - 1333 MHz - Non-ECC - - (TS256MLK64V3U)
MSRP:
$74.99
$74.99
$63.99
Save:
$11.00 (14.67%)
Out of stock