Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite Metal Steel Dual Battery Support Bracket For Rack And Equipment BP260 X BP-260
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- BP-260 Battery Holder
- Battery Cabling
- Terminal Isolators
- Nut and Bolt Battery Connectors
- Instruction Manual
Number of Batteries Supported: 2
Battery Model Supported: 98-121
Battery Included: No
Product Material: Metal,Steel
Height: 10.50" (266.70 mm)
Width: 10.50" (266.70 mm)
Depth: 17.75" (450.85 mm)
Package Contents:
Application/Usage: Power Inverter
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Sturdy metal battery cabinet
- Holds two 12V batteries (sold separately)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP260 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | BP-260 |
| Product Name | BP-260 Battery Holder |
| Product Type | Battery Holder |
| Technical Information | |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Model Supported | 98-121 |
| Battery Included | No |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal,Steel |
| Height | 10.50" (266.70 mm) |
| Width | 10.50" (266.70 mm) |
| Depth | 17.75" (450.85 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Power Inverter |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series PINV2000HS Power Inverter - Input Voltage: 12 V DC - Output Voltage: 110 V AC, 115 V AC, 120 V AC, 5 V DC |
| SKU | PINV2000HS |
| Sale Price | $875.95 |
| Product | Tripp Lite series PINV1500SW-120 1500W Compact Power Inverter - Input Voltage: 12 V DC - Output Voltage: 110 V AC |
| SKU | PINV1500SW-120 |
| Sale Price | $586.95 |
| Product | Tripp Lite series PowerVerter RV1250ULHW 1250W Inverter - Input Voltage: 12 V DC, 120 V AC - Output Voltage: 120 V AC - Continuous Power: 1.25 kW |
| SKU | RV1250ULHW |
| Sale Price | $1023.95 |
| Product | Tripp Lite series APS PowerVerter INT APSINT2012 Power Inverter With Charger - Input Voltage: 12 V DC, 230 V AC - Output Voltage: 230 V AC, 12 V DC - Continuous Power: 2 kW |
| SKU | APSINT2012 |
| Sale Price | $1315.95 |
| Product | Tripp Lite APS PowerVerter INT APSINT3636VR Power Inverter With Charger - 36V DC - 230V AC - Continuous Power:3600W |
| SKU | APSINT3636VR |
| Sale Price | $2145.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]