Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series 16-Device AC Charging Station Tower forChromebooks - Open Frame, White - Wired - Chromebook, iPad, Tablet PC, e-book (CST16AC)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 16-Device AC Charging Station Tower forChromebooks - Open Frame, White
- 20 x Power Supply shelves
- 4 x Wall-mount brackets
- 2 x Keys
- Numbered Stickers
- Owner's Manual
- Google Chromebook Notebook
- Microsoft Surface Tablet PC
- Amazon Kindle E-reader
- Apple iPad Tablet PC
- Android Tablet PC
- Mobile Device
Connectivity Technology: Wired
Charging Capability: Yes
Device Supported: Chromebook,iPad,Tablet PC,e-book Reader,Mobile Device
Color Family: White
Product Color: White
Height: 44.96" (1141.98 mm)
Width: 17.80" (452.12 mm)
Depth: 22.20" (563.88 mm)
Weight (Approximate): 74.36 lb (33729.13 g)
Package Contents:
Compatibility:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 2 Year
- Space-saving footprint less than 3 sq. ft. ideal for crowded classrooms and back offices
- Open frame design allows visual access to contents without unlocking the front door
- Locking steel tower attaches to the wall to discourage theft, damage and tampering
- Internal NEMA 5-15R outlets charge up to 16 devices with screens up to 16 in.
- 10 ft. cord with NEMA 5-15P plug allows great flexibility in placement near wall outlet
- 2-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | CST16AC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | CST16AC |
| Product Name | 16-Device AC Charging Station Tower forChromebooks - Open Frame, White |
| Product Type | Cradle |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Chromebook,iPad,Tablet PC,e-book Reader,Mobile Device |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 44.96" (1141.98 mm) |
| Width | 17.80" (452.12 mm) |
| Depth | 22.20" (563.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 74.36 lb (33729.13 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Caster Kit for CST16AC 16-Device AC Charging Station Tower - Metal, Wood - White |
| SKU | CSTCASTERKIT16 |
| Sale Price | $346.95 |
| Product | Tripp Lite PDU12IEC PDU Basic 100V - 240V 16A 14 Outlet - 12 x IEC 320-C13, 2 x IEC 320-C19 - 16 - 1U 19" Rack-mountable |
| SKU | PDU12IEC |
| Sale Price | $302.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]