Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series 4-Port Console Server with Dual GB NIC, 4G, Flash and 4 USB Ports - Twisted Pair - 2 x Network (RJ-45) - 4 x USB - 4 (B093-004-2E4U)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 4-Port Console Server with Dual GB NIC, 4G, Flash and 4 USB Ports
- Terminal Block
- DB9F to RJ45 Crossover Serial Adapter
- External Power Supply w/4 ft. Cord (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.4A; Output: 12V 1.25A)
- 4 x International Plug Adapters (North America, Europe, U.K., Australia)
- Rack-mounting Hardware
- 4 x Rubber Feet
- Quick Start Guide
Device Type: Console Server
Media Type Supported: Twisted Pair
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Standard: 1000Base-X
Network (RJ-45): Yes
USB: Yes
Serial Port: Yes
Management Port: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of USB Ports: 4
Number of Serial Ports: 4
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Rack-mountable,Desktop
Height: 1.40" (35.56 mm)
Width: 5.10" (129.54 mm)
Depth: 4.70" (119.38 mm)
Weight (Approximate): 1 lb (453.59 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 4 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B093-004-2E4U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B093-004-2E4U |
| Product Name | 4-Port Console Server with Dual GB NIC, 4G, Flash and 4 USB Ports |
| Product Type | Device Server |
| Technical Information | |
| Device Type | Console Server |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 1000Base-X |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Management Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of Serial Ports | 4 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable,Desktop |
| Height | 1.40" (35.56 mm) |
| Width | 5.10" (129.54 mm) |
| Depth | 4.70" (119.38 mm) |
| Weight (Approximate) | 1 lb (453.59 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 4 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite Cat5e Patch Cable - 3ft - 1 x RJ-45 Male - 1 x RJ-45 Male - Black |
| SKU | N001-003-BK |
| Sale Price | $2.95 |
| Product | Tripp Lite series B090-A9F Modular Adapter - 1 x 9-pin DB-9 Serial Female - 1 x RJ-45 Network Female - Beige |
| SKU | B090-A9F |
| Sale Price | $9.95 |
| Product | Tripp Lite series B090-A9F-X Modular Adapter - 1 x 9-pin DB-9 Serial Female - 1 x RJ-45 Network Female - Beige |
| SKU | B090-A9F-X |
| Sale Price | $4.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]