Tripp Lite series B127-002-H Video Extender Transmitter - 2 Output Device - 125 ft (38100 mm) Range - 2 x Network (RJ-45) - 1 x HDMI - (B127-002-H)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- B127-002-H Video Extender Transmitter
- External Power Supply with 4.5 ft. Cord (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)
- 4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)
- Mounting Hardware
- Owner's Manual
Connectivity Technology: Wired
Number of Output Devices Supported: 2
Maximum Operating Distance: 125 ft (38100 mm)
Graphics Modes: 4K
Maximum Video Resolution: 3840 x 2160
Network (RJ-45): Yes
HDMI In: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of HDMI Inputs: 1
Media Type Supported: Twisted Pair
Twisted Pair Cable Standard: Category 6
Color Family: Black
Product Color: Black
Transmitter Height: 1.06" (26.92 mm)
Transmitter Width: 4.53" (115.06 mm)
Transmitter Depth: 2.46" (62.48 mm)
Form Factor: Rack-mountable
Transmitter Weight (Approximate): 8.80 oz (249.48 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- Transmitter/splitter extends a 4K HDMI audio/video signal via Cat6 cable to 2 projectors, monitors or HDTVs up to 125 ft. away.
- Works in tandem with Tripp Lite B127P-100-H or B127P-100-H-SR remote receivers
- Supports UHD resolutions up to 3840 x 2160 (@ 60 Hz) for crystal-clear 4K x 2K video
- Power over Cable (PoC) technology provides power to the receivers via Cat6 cable
- Supports 4:4:4 chroma subsampling for HDR displays, meeting latest color standards
- High Dynamic Range (HDR) supported for richer contrast and expanded color accuracy
- Supports multi-resolution output to allow for combination of different display types
- 1-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B127-002-H |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B127-002-H |
| Product Name | B127-002-H Video Extender Transmitter |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Output Devices Supported | 2 |
| Maximum Operating Distance | 125 ft (38100 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | 4K |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Transmitter Height | 1.06" (26.92 mm) |
| Transmitter Width | 4.53" (115.06 mm) |
| Transmitter Depth | 2.46" (62.48 mm) |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Transmitter Weight (Approximate) | 8.80 oz (249.48 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite N202-050-BL Cat6 Patch Cable - Category 6 - 50ft - 1 x RJ-45 Male Network - 1 x RJ-45 Male Network - Blue |
| SKU | N202-050-BL |
| Sale Price | $23.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]