Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series B127A-111-BDTD Audio/Video Extender - 3 x Network (RJ-45)HDMI - 230 ft (70104 mm) Extended Range - Metal - Black (B127A-111-BDTD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Transmitter
- Transceiver
- External power Supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)
- 4 x International Plug Adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)
- Mounting Hardware
- Owner's Manual
Maximum Extended Range: 230 ft (70104 mm)
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 3
HDMI: Yes
Input Voltage: 230 V AC
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Metal
Transmitter Weight (Approximate): 15.87 oz (450 g)
Receiver Weight (Approximate): 15.87 oz (450 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B127A-111-BDTD |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B127A-111-BDTD |
| Product Name | B127A-111-BDTD Audio/Video Extender |
| Product Type | Audio/Video Extender |
| Technical Information | |
| Maximum Extended Range | 230 ft (70104 mm) |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| HDMI | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Transmitter Weight (Approximate) | 15.87 oz (450 g) |
| Receiver Weight (Approximate) | 15.87 oz (450 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series B127A-010-H HDMI Repeater - 3840 × 2160 - 400 ft (121920 mm) Maximum Operating Distance - Network (RJ-45) - Plastic |
| SKU | B127A-010-H |
| Sale Price | $56.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]