Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series B156-003-H8K 3-Port DisplayPort to HDMI Multi-Monitor Splitter - 60 Hz to 60 Hz - 11520 x 2160 - Monitor, PC - - 3 x (B156-003-H8K)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- B156-003-H8K 3-Port DisplayPort to HDMI Multi-Monitor Splitter
- External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 5V 3A) with 4.5 ft. cord
- 4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K., Australia)
- Mounting hardware
- Installation guide
Maximum Frequency: 60 Hz
Maximum Video Resolution: 11520 x 2160
DisplayPort: Yes
HDMI Out: Yes
Number of DisplayPort Inputs: 1
Number of HDMI Outputs: 3
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Product Color: Black
Product Material: ABS Plastic
Connector Plating: Nickel
Height: 1.16" (29.46 mm)
Width: 5.03" (127.76 mm)
Depth: 3.93" (99.82 mm)
Weight (Approximate): 1.50 lb (680.39 g)
Package Contents:
Application/Usage: Monitor,PC
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- To fulfill your signal requirement this signal splitter is a perfect choice
- Supports up to 60 Hz frequency
- 11520 x 2160 resolution for high-quality video delivery
- DisplayPort interface that transmits both audio and video signals through a single connection to deliver versatile performance
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B156-003-H8K |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B156-003-H8K |
| Product Name | B156-003-H8K 3-Port DisplayPort to HDMI Multi-Monitor Splitter |
| Product Type | Signal Splitter |
| Technical Information | |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 11520 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Number of DisplayPort Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 3 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | ABS Plastic |
| Connector Plating | Nickel |
| Height | 1.16" (29.46 mm) |
| Width | 5.03" (127.76 mm) |
| Depth | 3.93" (99.82 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb (680.39 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Monitor,PC |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
User-Manual
[/custom-user-manual]