Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series Bypass Panel - 2 x NEMA L6-30R, 2 x NEMA L6-20R, 1 x Hardwired - 6 kW - 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC, 230 V AC, 240 (SUPDMBP6K)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Bypass Panel
- Input/output UPS Cable Set
- 2 x Cable glands
- Mounting Hardware
- Quick Start Guide
- SU5000RT
- SU5000RTF
- SU6000RT
- SU6000RTF
Plug/Connector Type: NEMA L6-30P,Hardwired
Receptacles: 2 x NEMA L6-30R,2 x NEMA L6-20R,1 x Hardwired
Load Capacity (VA): 6 kW
Input Voltage: 200 V AC,208 V AC,220 V AC,230 V AC,240 V AC
Current: 25 A
Form Factor: Rackmount/Tower/Wall-mountable
Rack Height: 0U
Height: 5.13" (130.30 mm)
Width: 466.67 ft (142240 mm)
Depth: 6.97" (177.04 mm)
Weight (Approximate): 12.15 lb (5510 g)
Package Contents:
Compatibility:
Tripp Lite SmartOnline Series UPS Systems:
Country of Origin: Taiwan
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SUPDMBP6K |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Name | Bypass Panel |
| Product Type | Bypass Panel |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P,Hardwired |
| Receptacles | 2 x NEMA L6-30R,2 x NEMA L6-20R,1 x Hardwired |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 6 kW |
| Input Voltage | 200 V AC,208 V AC,220 V AC,230 V AC,240 V AC |
| Current | 25 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rackmount/Tower/Wall-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 5.13" (130.30 mm) |
| Width | 466.67 ft (142240 mm) |
| Depth | 6.97" (177.04 mm) |
| Weight (Approximate) | 12.15 lb (5510 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Tripp Lite SmartOnline Series UPS Systems:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]