Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series CST20AC 20-Device AC Charging Station Towers, White - Wired - Chromebook, Tablet PC, Mobile Device, iPad, e-book - - (CST40AC)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- CST20AC 20-Device AC Charging Station Towers, White
- 40 x Power Supply Shelves
- 8 x Wall-Mount Brackets
- 4 x Keys
- Numbered Stickers
- Owner's Manual
Connectivity Technology: Wired
Charging Capability: Yes
Device Supported: Chromebook,Tablet PC,Mobile Device,iPad,e-book Reader
Color Family: White
Product Color: White
Height: 52.83" (1341.88 mm)
Width: 17.80" (452.12 mm)
Depth: 22.20" (563.88 mm)
Weight (Approximate): 87.56 lb (39716.55 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 2 Year
- Space-saving footprint less than 2 sq. ft. ideal for crowded classrooms and back offices
- Open frame design allows visual access to contents without unlocking the front door
- Locking steel towers attach to the wall to discourage theft, damage and tampering
- Internal NEMA 5-15R outlets charge up to 40 devices with screens up to 16 in.
- 10 ft. cords with NEMA 5-15P plugs allow great flexibility in placement near wall outlet
- 2-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | CST40AC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | CST40AC |
| Product Name | CST20AC 20-Device AC Charging Station Towers, White |
| Packaged Quantity | 2 |
| Product Type | Cradle |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Chromebook,Tablet PC,Mobile Device,iPad,e-book Reader |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 52.83" (1341.88 mm) |
| Width | 17.80" (452.12 mm) |
| Depth | 22.20" (563.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 87.56 lb (39716.55 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Caster Kit for CST20AC 20-Device AC Charging Station Tower - Metal, Wood - White |
| SKU | CSTCASTERKIT20 |
| Sale Price | $383.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]