Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series Extended Battery Modules BP48VRXLTAA Extrenal Battery Pack - Lead Acid - Valve-regulated - Hot Swappable - 3 Year - (BP48VRXLTAA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Extended Battery Modules BP48VRXLTAA Extrenal Battery Pack
- External Battery Cable
- Auto-Detection Cable
- Rack-Mounting Hardware
- Tower Support Stands
- Quick Start Guide
Battery Characteristics: Valve-regulated
Battery Chemistry: Lead Acid
Hot Swappable: Yes
Minimum Battery Life: 3 Year
Maximum Battery Life: 5 Year
Battery Size: Proprietary Battery Size
Height: 3.40" (86.36 mm)
Width: 17.20" (436.88 mm)
Depth: 17.60" (447.04 mm)
Weight (Approximate): 61.80 lb (28032.01 g)
Package Contents:
Compatibility:
Eaton 1500VA SmartPro UPS System
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP48VRXLTAA |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | Extended Battery Modules |
| Product Model | BP48VRXLTAA |
| Product Name | Extended Battery Modules BP48VRXLTAA Extrenal Battery Pack |
| Product Type | External Battery Pack |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.40" (86.36 mm) |
| Width | 17.20" (436.88 mm) |
| Depth | 17.60" (447.04 mm) |
| Weight (Approximate) | 61.80 lb (28032.01 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Eaton 1500VA SmartPro UPS System |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]