Tripp Lite series Power Extension Cord - For Computer, Monitor, HDTV, Printer, Server, UPS, PDU - 125 V AC / 13 A - Black - 25 ft m) - (P022-025-13A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
First End Connector Type: NEMA 5-15P
First End Connector Detail: 3-Pin NEMA 5-15P Male
Second End Connector Type: NEMA 5-15R
Second End Connector Detail: 3-Pin NEMA 5-15R Female
Device Supported: Computer,Monitor,HDTV,Printer,Server,UPS,PDU
Localization: North America
Voltage Rating: 125 V AC
Current Rating: 13 A
Cord Length: 25 ft (7.62 m)
Color Family: Black
Product Color: Black
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: Lifetime
- Lets you connect your device to the power supply
- Safely power your device with 125 V AC cord
- Small in size and light in weight, users find it easy to carry around
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P022-025-13A |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Name | Power Extension Cord |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 3-Pin NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Second End Connector Detail | 3-Pin NEMA 5-15R Female |
| Device Supported | Computer,Monitor,HDTV,Printer,Server,UPS,PDU |
| Localization | North America |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 13 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 25 ft (7.62 m) |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]