Tripp Lite series RBC36H UPS Battery Pack - Leak Proof/Maintenance-free - 3 Year Minimum Battery Life - 5 Year Maximum Battery Life (RBC36H)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- AVR550U
- AVRX550U
- ECO550UPS
- ECO650UM
- INTERNET550SER
- INTERNET550U
- INTERNET600U
Battery Characteristics: Leak Proof/Maintenance-free
Minimum Battery Life: 3 Year
Maximum Battery Life: 5 Year
Height: 2.76" (70.10 mm)
Width: 1.89" (48.01 mm)
Depth: 4.02" (102.11 mm)
Weight (Approximate): 2.05 lb (929.86 g)
Compatibility:
Tripp Lite UPS Systems:
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 18 Month
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | RBC36H |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | RBC36H |
| Product Name | RBC36H UPS Battery Pack |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.76" (70.10 mm) |
| Width | 1.89" (48.01 mm) |
| Depth | 4.02" (102.11 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.05 lb (929.86 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Tripp Lite UPS Systems:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 18 Month |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]