Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series SmartRack SR42UBWDVRT Rack Cabinet - 42U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - 2250 lb (1020582.83 g) Weight - (SR42UBWDVRT)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SmartRack SR42UBWDVRT Rack Cabinet
- 50 x M6 Cage Nuts
- 50 x M6 Screws
- Mounting Hardware
- Stabilizing Brackets
- 4 x Side Panels
- 4 x Side Panel Locks
- 2 x Door and Side Panel Keys
- Owner's Manual
- 50 x M6 Washers
Dynamic/Rolling Weight Capacity: 2250 lb (1020582.83 g)
Static/Stationary Weight Capacity: 3000 lb (1360777.11 g)
Height: 78.50" (1993.90 mm)
Width: 29.53" (750.06 mm)
Depth: 43" (1092.20 mm)
Rack Height: 42U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Weight (Approximate): 315 lb (142881.60 g)
Package Contents:
Assembly Required: No
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
- 30" (750mm) wide and 42" (1050mm) deep enclosure with doors and side panels
- Pre-Installed 6-ft vertical cable manager - high capacity for large cable bundles
- 4 interior vertical posts with unthreaded square hole openings
- Massive front to rear ventilation capacity
- 3000 lb stationary / 2250 lb rolling load capacity
- Locking, removable, reversible front and rear doors
- Locking, removable side panels keyed alike with doors
- Meets all enclosure requirements towards PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) Compliance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SR42UBWDVRT |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SR42UBWDVRT |
| Product Name | SmartRack SR42UBWDVRT Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Physical Characteristics | |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2250 lb (1020582.83 g) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3000 lb (1360777.11 g) |
| Height | 78.50" (1993.90 mm) |
| Width | 29.53" (750.06 mm) |
| Depth | 43" (1092.20 mm) |
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 315 lb (142881.60 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Heavy-Duty Rolling Caster Kit (includes 4 Casters) - 750 lb (340194.28 g) Load Capacity |
| SKU | SRCASTERHDKIT |
| Sale Price | $213.95 |
| Product | Tripp Lite series Square Hole Hardware Kit (Includes 50 Pcs 12-24 Screws and Washers.) - Cage Nut, Rack Screw, Cup Washer - Pan - 50 |
| SKU | SRCAGENUTS1224 |
| Sale Price | $47.95 |
| Product | Tripp Lite series SmartRack 4POSTRAILKIT1U Rack Mount for UPS - Silver - 150 lb (68038.86 g) Load Capacity |
| SKU | 4POSTRAILKIT1U |
| Sale Price | $113.95 |
| Product | Tripp Lite 4POSTRAILKIT Rack Mount Rail Kit - 113kg |
| SKU | 4POSTRAILKIT |
| Sale Price | $143.95 |
| Product | Tripp Lite 3U Fan Panel - 3 Fan - 120 V AC - 3U - Black |
| SKU | SRFAN3U |
| Sale Price | $292.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]