Wiremold Uniduct 2800 Series Radiused Flat Elbow Fitting - Elbow - White - 3" Length - Polyvinyl Chloride (PVC) (2811FO-WH)
SKU:
2811FO-WH
UPC:
786776522167
MSRP:
$9.64
$9.64
$6.99
Save:
$2.65 (27.49%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
5.70
(cm)
Height:
1.27
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Cable Manager Type: Elbow
Color Family: White
Product Color: White
Product Material: Polyvinyl Chloride (PVC)
Height: 0.5"
Width: 2.2"
Length: 3"
Compatibility:
Uniduct 2700, 2800, 2900 low-voltage latching raceway
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: ECO PASSPORT
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 2811FO-WH |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Wiremold |
| Product Name | Uniduct 2800 Series Radiused Flat Elbow Fitting |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Elbow |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Height | 0.5" |
| Width | 2.2" |
| Length | 3" |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Uniduct 2700, 2800, 2900 low-voltage latching raceway |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ECO PASSPORT |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
Wiremold Uniduct 2800 Series Radiused Flat Elbow Fitting - Elbow - White - 3" Length - Polyvinyl Chloride (PVC) (2811FO-WH)
MSRP:
$9.64
$9.64
$6.99
Save:
$2.65 (27.49%)
Out of stock