Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Zebra DS3600 DS3608-XR Barcode Scanner - Cable Connectivity - SE58Scan Engine - 104.99 ft (32000 mm) Scan Distance - 1D, 2D - Laser - (DS3608-XR60003VZWW)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Code 39
- Code 128
- Code 93
- Codabar/NW7
- Code 11
- MSI Plessey
- UPC/EAN
- I 2 of 5
- Korean 3 of 5
- GS1 DataBar
- Base 32 (Italian Pharma)
- PDF417
- Micro PDF417
- Composite Codes
- TLC-39
- Aztec
- DataMatrix
- MaxiCode
- QR Code
- Micro QR
- Chinese Sensible (Han Xin)
- Postal Codes
- DotCode
- Digital watermark technology
- Supports IUID parsing, the ability to read and separate IUID fields per application requirements
- DS36X8: Withstands multiple 10.0 ft/3.0 m drops to concrete at room temperature
- Corded: Withstands multiple 8.0 ft/2.4 m drops to concrete at -30° C to 50° C
Connectivity Technology: Cable
Scanning Capability: 1D,2D
Barcode Symbology Supported:
1D:
2D:
Digimarc:
IUID Support:
Scan Engine Model: SE58
Light Source: Laser
Image Sensor Type: Imager
Scan Mode: Trigger
Scan Pattern: Area
Scanner Range: Extended Range
Scanning Distance: 104.99 ft (32000 mm)
Field of View (Horizontal): 42°
Field of View (Vertical): 27°
Reading Angle (Skew): 60°
Reading Angle (Pitch): 60°
Reading Angle (Roll): 360°
Drop Specification:
Minimum Print Contrast: 25%
Minimum Element Resolution (Code 39): 5 mil (0.13 mm)
Maximum Element Resolution (Code 39): 100 mil (2.54 mm)
Minimum Element Resolution (DataMatrix): 10 mil (0.25 mm)
Maximum Element Resolution (DataMatrix): 0.20" (5.08 mm)
Illumination Type: LED
Illumination Color: White
Air Electrostatic Discharge (+/-): 25kV
Features: Vibration,Beep,Notification LED,Data Formatter,Data Parser,Diagnostic Reporting
Bluetooth: Yes
Standby Current: 100 mA
Battery Chemistry: Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Capacity: 3100 mAh
Operating Temperature: -22°F (-30°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: -40°F (-40°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 5% to 95%
Rugged: Yes
Color Family: Green
Product Color: Industrial Green
Durability: Dust Proof,Water Proof
Height: 7.30" (185.42 mm)
Width: 3" (76.20 mm)
Depth: 5.20" (132.08 mm)
Weight (Approximate): 10.86 oz (308 g)
Ingress Protection (IP) Rating: IP65,IP68
Application/Usage: Industrial,Manufacturing,Warehouse,Inventory,Self-checkout,Outdoor
- Laser scan engine guarantees rapid error free data entry
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | DS3608-XR60003VZWW |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Series | 3600 |
| Product Model | DS3608-XR |
| Product Name | DS3600 DS3608-XR Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D,2D |
| Barcode Symbology Supported | 1D:
2D:
Digimarc:
IUID Support:
|
| Scan Engine Model | SE58 |
| Light Source | Laser |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Mode | Trigger |
| Scan Pattern | Area |
| Scanner Range | Extended Range |
| Scanning Distance | 104.99 ft (32000 mm) |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 27° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Drop Specification |
|
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil (0.13 mm) |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 100 mil (2.54 mm) |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil (0.25 mm) |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 0.20" (5.08 mm) |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 25kV |
| Features | Vibration,Beep,Notification LED,Data Formatter,Data Parser,Diagnostic Reporting |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Power Description | |
| Standby Current | 100 mA |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 3100 mAh |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | -22°F (-30°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Green |
| Product Color | Industrial Green |
| Durability | Dust Proof,Water Proof |
| Height | 7.30" (185.42 mm) |
| Width | 3" (76.20 mm) |
| Depth | 5.20" (132.08 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.86 oz (308 g) |
| Miscellaneous | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65,IP68 |
| Application/Usage | Industrial,Manufacturing,Warehouse,Inventory,Self-checkout,Outdoor |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]