Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Zebra Label Polypropylene 2.2 x 0.5in Direct Thermal Zebra 8000D Jewelry 1 in core - 2.2" Width x 0.5" Length - 3510/Roll - 1" Core - (10010065)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 2746
- 2746e
- DA402
- LP2722
- LP2824
- LP2824-Z
- LP2844
- LP2844-Z
- R2844-Z
- R402
- T402
- TLP2722
- TLP2824
- TLP2824-Z
- TLP2844
- TLP2844-Z
- TLP3742
- TLP3842
- TLP3844-Z
- LP 2824Plus
- TLP 2824Plus
Label Width: 2 1/5" (55.88 mm)
Label Length: 1/2" (12.70 mm)
Number of Labels per Roll: 3510
Core Diameter: 1" (25.40 mm)
Adhesive Type: Permanent
Print Technology: Direct Thermal
Features: Light Resistant
Color Family: White
Product Color: White
Product Material: Polypropylene,Acrylic
Compatibility:
Zebra Printer(s):
Country of Origin: United States
- Ideal for long-life label applications
- Compatible with direct thermal printer
- Features Light Resistant
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10010065 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Series | 8000D |
| Product Name | 8000D Jewelry (Jewelry Butterfly Label with flaps) |
| Packaged Quantity | 6 / Roll |
| Product Type | Jewellery Label |
| Product Information | |
| Label Width | 2 1/5" (55.88 mm) |
| Label Length | 1/2" (12.70 mm) |
| Number of Labels per Roll | 3510 |
| Core Diameter | 1" (25.40 mm) |
| Adhesive Type | Permanent |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Features | Light Resistant |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polypropylene,Acrylic |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Zebra Printer(s):
|
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]