Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- UPC/EAN
- UPC/EAN Supplementals
- UCC/EAN 128
- Code 39
- Code 39 Full ASCII
- Code 39 TriOptic
- Code 128
- Code 128 Full ASCII
- Codabar
- Interleaved 2 of 5
- Discrete 2 of 5
- Code 93
- MSI
- Code 11
- IATA
- RSS Variants
- Chinese 2 of 5
- Symbol LS2208 Bar Code Reader
- 7ft USB Type A Straight Cable
- Documentation CD
Connectivity Technology: Cable
Barcode Symbology Supported:
Light Source: Laser
Image Sensor Type: Linear
Scan Rate: 100 scan/s
Scan Pattern: Bi-directional
Host Interface: USB
Form Factor: Handheld
Product Color: White
Height: 6" (152.40 mm)
Width: 2.50" (63.50 mm)
Depth: 3.34" (84.84 mm)
Weight (Approximate): 5.15 oz (146 g)
Package Contents:
Country of Origin: Mexico
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
- Scan barcodes with a staggering speed of 100 scan/s
- With laser scanning technology you don't have to use any additional lighting as it works effectively in low ambient lighting conditions too
- Perfect for applications that require direct association with a workstation or a notebook
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | LS2208-1AZU0100ZR |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Model | LS2208 |
| Product Name | LS2208 Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Light Source | Laser |
| Image Sensor Type | Linear |
| Scan Rate | 100 scan/s |
| Scan Pattern | Bi-directional |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Product Color | White |
| Height | 6" (152.40 mm) |
| Width | 2.50" (63.50 mm) |
| Depth | 3.34" (84.84 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.15 oz (146 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Mexico |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Zebra Gooseneck Stand - White |
| SKU | 20-61019-01R |
| Sale Price | $53.95 |
| Product | Zebra Straight Power Plus USB Cable - USB - 2.13m |
| SKU | CBA-U03-S07ZAR |
| Sale Price | $53.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]