Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Zebra PolyPro 3000T RFID Label - x 1 3/4" (44.45 mm) Width x 3/4" (19.05 mm) Length - Roll - Permanent Acrylic Adhesive - Thermal - - (10041942)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Label Width: 1 3/4" (44.45 mm)
Label Length: 3/4" (19.05 mm)
Label Format: Roll
Number of Labels per Roll: 5000
Core Diameter: 3" (76.20 mm)
Adhesive Type: Permanent Acrylic
Print Technology: Thermal Transfer
Finishing: Matte
Indoor/Outdoor: Outdoor
Features: Flexible,Scratch Resistant,Smear Resistant,Coated
Color Family: White
Product Color: White
Product Material: Polypropylene
Compatibility:
Zebra's RXi4, ZT400R, ZT600R, and ZE500R
- Ideal for long-life label applications
- Compatible with thermal transfer printer
- Features Flexible
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10041942 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Line | PolyPro |
| Product Series | 3000T |
| Product Name | PolyPro 3000T RFID Label |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | RFID Label |
| Product Information | |
| Label Width | 1 3/4" (44.45 mm) |
| Label Length | 3/4" (19.05 mm) |
| Label Format | Roll |
| Number of Labels per Roll | 5000 |
| Core Diameter | 3" (76.20 mm) |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Finishing | Matte |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Features | Flexible,Scratch Resistant,Smear Resistant,Coated |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polypropylene |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Zebra's RXi4, ZT400R, ZT600R, and ZE500R |
[/custom-specifications]