Zebra Symbol LS2208 Barcode Scanner - Cable Connectivity - 100 scan/s - 43.10" (1094.74 mm) Scan Distance - 1D - Laser - Single Line - (LS2208-SR30007R)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Cable
Scanning Capability: 1D
Light Source: Laser
Scan Rate: 100 scan/s
Scan Pattern: Single Line
Scanner Range: Short Range
Scanning Distance: 43.10" (1094.74 mm)
Reading Angle (Skew): 10°
Reading Angle (Pitch): 65°
Reading Angle (Roll): 60°
Maximum Ambient Light: 86080 lux
Drop Specification:
Designed to withstand multiple drops at 5.0 ft./1.5 m to concrete
Minimum Print Contrast: 20%
Minimum Element Resolution (Code 39): 3 mil (0.08 mm)
Maximum Element Resolution (Code 39): 40 mil (1.02 mm)
Air Electrostatic Discharge (+/-): 15kV
Contact Electrostatic Discharge (+/-): 8kV
Features: Ergonomic Design,Beep,Notification LED,Data Formatter
Host Interface: Keyboard Wedge,USB,Serial,IBM 46XX
Input Current: 175 mA
Standby Current: 90 mA
Operating Temperature: 32°F (0°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: -40°F (-40°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 5% to 95%
Form Factor: Handheld
Color Family: Black
Product Color: Black
Durability: Scratch Resistant
Height: 6" (152.40 mm)
Width: 2.50" (63.50 mm)
Depth: 3.30" (83.82 mm)
Weight (Approximate): 5.29 oz (150 g)
Ingress Protection (IP) Rating: IP30
Application/Usage: Retail,Inventory,Loyalty Program,Education,Asset Tracking,Library,Self-checkout
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
- Scan barcodes with a staggering speed of 100 scan/s
- Laser scan engine guarantees rapid error free data entry
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | LS2208-SR30007R |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Line | Symbol |
| Product Series | LS 2208 |
| Product Name | Symbol LS2208 Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Light Source | Laser |
| Scan Rate | 100 scan/s |
| Scan Pattern | Single Line |
| Scanner Range | Short Range |
| Scanning Distance | 43.10" (1094.74 mm) |
| Reading Angle (Skew) | 10° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 60° |
| Maximum Ambient Light | 86080 lux |
| Drop Specification | Designed to withstand multiple drops at 5.0 ft./1.5 m to concrete |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil (0.08 mm) |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 40 mil (1.02 mm) |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV |
| Contact Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV |
| Features | Ergonomic Design,Beep,Notification LED,Data Formatter |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Keyboard Wedge,USB,Serial,IBM 46XX |
| Power Description | |
| Input Current | 175 mA |
| Standby Current | 90 mA |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability | Scratch Resistant |
| Height | 6" (152.40 mm) |
| Width | 2.50" (63.50 mm) |
| Depth | 3.30" (83.82 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.29 oz (150 g) |
| Miscellaneous | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP30 |
| Application/Usage | Retail,Inventory,Loyalty Program,Education,Asset Tracking,Library,Self-checkout |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf2
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]