Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Zebra ZQ610 2 Inch Mobile Healthcare Direct Thermal Printer Bluetooth 203 Dpi User-friendly Interface Labeling Features Design ZQ61-HUFA000-00
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Recommended Use: Receipt Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 4.53 in/s (115 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 203
Maximum Print Length: 32" (812.80 mm)
Maximum Print Width: 1.89" (48 mm)
Application/Usage: Mobile
Standard Memory: 256 MB
USB: Yes
Bluetooth: Yes
Media Type: Gap,Black Mark,Receipt,Label,Die-cut Label,Tag,Liner-free Label,Black Bar
Maximum Roll Diameter: 2.2" (55.88 mm)
Maximum Label Width: 2.18" (55.37 mm)
Maximum Label Length: 32" (812.80 mm)
Power Source: Battery
Form Factor: Portable
Height: 2.75" (69.85 mm)
Width: 3.50" (88.90 mm)
Depth: 6.50" (165.10 mm)
Weight (Approximate): 1.32 lb (600 g)
Platform Supported: iOS,Android,PC
Limited Warranty: 1 Year
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Bring convenience, value, and feature to any mobile environment
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | ZQ61-HUFA000-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Series | ZQ600 |
| Product Model | ZQ610-HC |
| Product Name | ZQ610 Healthcare Mobile Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4.53 in/s (115 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 32" (812.80 mm) |
| Maximum Print Width | 1.89" (48 mm) |
| Application/Usage | Mobile |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Gap,Black Mark,Receipt,Label,Die-cut Label,Tag,Liner-free Label,Black Bar |
| Maximum Roll Diameter | 2.2" (55.88 mm) |
| Maximum Label Width | 2.18" (55.37 mm) |
| Maximum Label Length | 32" (812.80 mm) |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 2.75" (69.85 mm) |
| Width | 3.50" (88.90 mm) |
| Depth | 6.50" (165.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb (600 g) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | iOS,Android,PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]