Adata AHD650-1TU31-CRD DashDrive Durable HD650 1TB Portable Hard Drive - 2. 5" External - Red - USB 3. 0
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 1 TB
Encryption Standard: 256-bit AES
Wireless LAN: No
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1)
Color Family: Red
Product Color: Red
Drive Type: External
External Drive Type: Portable
Form Factor: 2.5"
Durability: Shock Resistant,Drop Resistant
Height: 0.83" (21 mm)
Width: 0.71" (18 mm)
Length: 4.76" (121 mm)
Weight (Approximate): 7.09 oz (201 g)
Device Supported: Gaming Console
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- With 256-bit AES encryption, safeguard all your valuable data and ensure your personal files remain safe and secure
- USB 3.2 (Gen 1) host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency, providing a seamless experience for users
- 2.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Portable design allows it to be carried anywhere, ensuring maximum efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AHD650-1TU31-CRD |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Brand Name | Adata |
| Product Line | DashDrive Durable |
| Product Series | HD650 |
| Product Model | AHD650-1TU31-CRD |
| Product Name | DashDrive Durable HD650 Hard Drive |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | 2.5" |
| Durability | Shock Resistant,Drop Resistant |
| Height | 0.83" (21 mm) |
| Width | 0.71" (18 mm) |
| Length | 4.76" (121 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.09 oz (201 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Gaming Console |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]