Adata IMSS316 1 TB mSATA MO Internal SATA 600 Compact Solid State Drive SATA/600 Transfer Maximum MO-300A MB/s Rate Read IMSS316-001TCTB5
SKU:
IMSS316-001TCTB5
MSRP:
$177.95
$162.95
Save:
$15.00 (8.43%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
2.99
(cm)
Height:
0.49
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Additional-pdf1
Storage Capacity: 1 TB
Maximum Read Transfer Rate: 560 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 520 MB/s
Drive Interface: SATA
Drive Interface Standard: SATA/600
Drive Type: Internal
Form Factor: mSATA (MO-300A)
Durability: Shock Resistant,Vibration Resistant
Height: 0.19" (4.85 mm)
Width: 1.18" (29.85 mm)
Length: 2" (50.80 mm)
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 1 TB capacity
- The high-read speed of 560 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 520 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | IMSS316001TCTB5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Brand Name | Adata |
| Product Model | IMSS316 |
| Product Name | IMSS316 Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | mSATA (MO-300A) |
| Durability | Shock Resistant,Vibration Resistant |
| Height | 0.19" (4.85 mm) |
| Width | 1.18" (29.85 mm) |
| Length | 2" (50.80 mm) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]
Adata IMSS316 1 TB mSATA MO Internal SATA 600 Compact Solid State Drive SATA/600 Transfer Maximum MO-300A MB/s Rate Read IMSS316-001TCTB5
MSRP:
$177.95
$162.95
Save:
$15.00 (8.43%)
Out of stock