Black Box Nylon Cable Zip Ties Natural 3 By 8 Inch Multipack 100 Count Reliable Fastening Solution 3/16"W Length Pack Tie Mm X FT8120A
SKU:
FT8120A
UPC:
822088075523
MSRP:
$11.49
$11.49
$9.95
Save:
$1.54 (13.40%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
0.48
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Cable Manager Type: Tie
Color Family: Other
Product Color: Natural
Product Material: Nylon
Width: 0.2" (4.76 mm)
Length: 7.5" (190.50 mm)
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | FT8120A |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Nylon Cable Zip Ties - 3/16"W x 8"L, Natural, 100-Pack |
| Packaged Quantity | 100 Pack |
| Product Condition | New |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Tie |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Nylon |
| Width | 0.2" (4.76 mm) |
| Length | 7.5" (190.50 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Black Box Cable ID Tags - 1.5"L x 0.8"W (3.8 x 2 cm), 100-Pack - 1.50" (38.10 mm) Length x 0.80" (20.32 mm) Width - Rectangular - Nylon - 100 / Pack |
| SKU | FT8510 |
| Sale Price | $10.91 |
[/custom-options]
Black Box Nylon Cable Zip Ties Natural 3 By 8 Inch Multipack 100 Count Reliable Fastening Solution 3/16"W Length Pack Tie Mm X FT8120A
MSRP:
$11.49
$11.49
$9.95
Save:
$1.54 (13.40%)
Out of stock