Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fortinet FortiAP 231F Dual Band 802.11ax 1.73 Gbit/s Wireless Access Point - Indoor - 2.40 GHz, 5 GHz - 3 x Internal Antenna(s) - - - (FAP-231F-T)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- FortiAP 231F Wireless Access Point
- Ceiling, T-Rail, and Wall Mount Kit
Wireless LAN Standard: 802.11ax
Network Band: Dual Band
Frequency Band: 2.40 GHz,5 GHz
Total Number of Antennas: 3
Number of Internal Antennas: 3
Indoor/Outdoor: Indoor
Wireless Transmission Speed: 1.73 Gbit/s
MIMO Technology: Yes
Data Encryption: Yes
Encryption Standard: WPA,WPA2,WPA3,WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK,WPA3-PSK
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
PoE PD Port: Yes
USB: Yes
Management Port: Yes
Power Consumption: 17 W
Form Factor: Ceiling Mountable,Wall Mountable,Desktop,Rail-mountable
Antenna Form Factor: Internal
Height: 2.86" (72.64 mm)
Width: 6" (152.40 mm)
Depth: 6" (152.40 mm)
Weight (Approximate): 1 lb (453.59 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Its management capability provides efficient control over setup and configuration of your network
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Fortinet, Inc |
| Manufacturer Part Number | FAP-231F-T |
| Manufacturer Website Address | http://www.fortinet.com |
| Brand Name | Fortinet |
| Product Line | FortiAP |
| Product Model | 231F |
| Product Name | FortiAP 231F Wireless Access Point |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | 802.11ax |
| Network Band | Dual Band |
| Frequency Band | 2.40 GHz,5 GHz |
| Total Number of Antennas | 3 |
| Number of Internal Antennas | 3 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Wireless Transmission Speed | 1.73 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | WPA,WPA2,WPA3,WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK,WPA3-PSK |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE PD Port | Yes |
| USB | Yes |
| Management Port | Yes |
| Power Description | |
| Power Consumption | 17 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ceiling Mountable,Wall Mountable,Desktop,Rail-mountable |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Height | 2.86" (72.64 mm) |
| Width | 6" (152.40 mm) |
| Depth | 6" (152.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 1 lb (453.59 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Fortinet Desk Mount for Wireless Access Point - 20 Pack |
| SKU | FAP-MNT-WJ-20 |
| Sale Price | $365.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]