B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Additional-pdf1
Storage Capacity: 256 GB
Drive Interface: SATA
Drive Type: Internal
Form Factor: M.2 2280
Width: 0.87" (22 mm)
Length: 3.15" (80 mm)
Environmental Compliance: China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | OM8P0S3256Q-A0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Name | M.2 2280 256GB SSD (TLC) |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Width | 0.87" (22 mm) |
| Length | 3.15" (80 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]
Kingston 256 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - SATA (OM8P0S3256Q-A0)
MSRP:
$49.99
$49.99
$46.99
Save:
$3.00 (6.00%)
Out of stock