Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo AMD EPYC 7002 (2nd Gen) 7F72 Tetracosa-core (24 Core) 3.20 GHz Processor Upgrade - 192 MB L3 Cache - 3.70 GHz Overclocking - - (4XG7A63355)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: AMD
Processor Core: Tetracosa-core (24 Core)
Clock Speed: 3.20 GHz
Overclocking Speed: 3.70 GHz
L3 Cache: 192 MB
Processor Threads: 48
Processor Socket: Socket SP3
Processor Generation: 2nd Gen
Thermal Design Power: 240 W
Compatibility: Lenovo ThinkSystem SR645 Server
- The processor upgrade features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- 192 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XG7A63355 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | EPYC |
| Product Series | 7002 |
| Product Model | 7F72 |
| Product Name | EPYC Tetracosa-core 7F72 3.2GHz Server |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| L3 Cache | 192 MB |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 240 W |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Lenovo ThinkSystem SR645 Server |
[/custom-specifications]