Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo Flex System x240 7162B2U Blade Server - 1 Xeon E5-2620 v2 2.10 GHz - 16 GB RAM - 6Gb/s SAS, Serial ATA/600 Controller - Intel - (7162B2U)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Flex System x240 7162B2U Server
- Statement of Limited Warranty
- Important Notices
- Documentation CD
Number of Processors Supported: 2
Number of Processors Installed: 1
Processor Type: Xeon
Processor Model: E5-2620 v2
Processor Core: Hexa-core (6 Core)
Processor Speed: 2.10 GHz
Cache: 15 MB
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C600
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Total Number of Memory Slots: 24
Controller Type: 6Gb/s SAS,Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, 1E
Number of Total Expansion Bays: 2
Number of Internal 2.5" Bays: 2
Total Number of Expansion Slots: 2
Graphics Memory Capacity: 16 MB
Total Number of USB Ports: 3
Remote Management: Yes
Operating System: No
Package Contents:
Form Factor: Blade
Height: 2.20" (55.88 mm)
Width: 8.60" (218.44 mm)
Depth: 19.40" (492.76 mm)
Weight (Approximate): 15.60 lb (7076.04 g)
Limited Warranty: 3 Year
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- 16 GB memory offers effective multitasking
- No OS helps you stay productive and creative with easy-to-use tools and a stable environment
- Intel Xeon 2.10 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Blade form factor is optimized for energy and space savings, delivering high performance in compact data center environments
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- DDR3 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- 3 USB ports provide a refined design and safer connectivity, ensuring reliable and secure device connections every time
- Hexa-core (6 Core) processor core enables multitasking with reliable speed and smooth performance
- 15 MB cache memory ensures fast, dependable data retrieval, boosting performance for virtualization and database tasks
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 7162B2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Flex System |
| Product Series | x240 |
| Product Model | 7162B2U |
| Product Name | Flex System x240 7162B2U Server |
| Product Type | Server |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2620 v2 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Cache | 15 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C600 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Controllers | |
| Controller Type | 6Gb/s SAS,Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 1E |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Remote Management | Yes |
| Operating System | |
| Operating System | No |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Blade |
| Height | 2.20" (55.88 mm) |
| Width | 8.60" (218.44 mm) |
| Depth | 19.40" (492.76 mm) |
| Weight (Approximate) | 15.60 lb (7076.04 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo Flex System EN6132 2-Port 40Gb Ethernet Adapter - PCI Express x8 - 2 Port(s) - 40GBase-X - Plug-in Card |
| SKU | 90Y3482 |
| Sale Price | $2142.95 |
| Product | Lenovo S3700 800 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - 500 MB/s Maximum Read Transfer Rate - Hot Swappable - 1 Year Warranty - 1 |
| SKU | 41Y8341 |
| Sale Price | $6039.95 |
| Product | Lenovo 785 GB Solid State Drive - Internal - PCI Express (PCI Express 2.0 x8) - 1536 MB/s Maximum Read Transfer Rate - 1 Year Warranty |
| SKU | 46C9081 |
| Sale Price | $15364.95 |
| Product | Lenovo Flex System EN4132 2-Port 10Gb Ethernet Adapter - PCI Express x8 - 2 Port(s) - Optical Fiber - Plug-in Card |
| SKU | 90Y3466 |
| Sale Price | $1166.95 |
| Product | Lenovo 81Y9722 250 GB Hard Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - 7200rpm - Hot Swappable - 1 Year Warranty - Retail |
| SKU | 81Y9722 |
| Sale Price | $356.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]