Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo Flex System x240 7162G2U Blade Server - 1 Xeon E5-2650 v2 2.60 GHz - 16 GB RAM - 6Gb/s SAS, Serial ATA/600 Controller - Intel - (7162G2U)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Flex System x240 7162G2U Server
- Statement of Limited Warranty
- Important Notices
- Documentation CD
Number of Processors Supported: 2
Number of Processors Installed: 1
Processor Type: Xeon
Processor Model: E5-2650 v2
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Processor Speed: 2.60 GHz
Cache: 20 MB
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C600
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Total Number of Memory Slots: 24
Controller Type: 6Gb/s SAS,Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, 1E
Number of Total Expansion Bays: 2
Number of Internal 2.5" Bays: 2
Total Number of Expansion Slots: 2
Graphics Memory Capacity: 16 MB
Total Number of USB Ports: 3
Remote Management: Yes
Operating System: No
Package Contents:
Form Factor: Blade
Height: 2.20" (55.88 mm)
Width: 8.60" (218.44 mm)
Depth: 19.40" (492.76 mm)
Weight (Approximate): 15.60 lb (7076.04 g)
Limited Warranty: 3 Year
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 16 GB memory, improve system performance to execute complex applications
- No OS helps you stay productive and creative with easy-to-use tools and a stable environment
- Intel Xeon 2.60 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Blade form factor is optimized for energy and space savings, delivering high performance in compact data center environments
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 1E), balancing data protection with optimized performance
- With DDR3 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- 3 USB ports allow quick, high-speed data transfer for your convenience, making file sharing and backups effortless
- Octa-core (8 Core) processor core handles data efficiently for faster processing and better usability
- 20 MB cache memory optimizes processing speed by reducing latency, maintaining peak efficiency for mission-critical systems
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 7162G2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Flex System |
| Product Series | x240 |
| Product Model | 7162G2U |
| Product Name | Flex System x240 7162G2U Server |
| Product Type | Server |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2650 v2 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 20 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C600 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Controllers | |
| Controller Type | 6Gb/s SAS,Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 1E |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Remote Management | Yes |
| Operating System | |
| Operating System | No |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Blade |
| Height | 2.20" (55.88 mm) |
| Width | 8.60" (218.44 mm) |
| Depth | 19.40" (492.76 mm) |
| Weight (Approximate) | 15.60 lb (7076.04 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo Flex System EN4172 2-Port 10Gb Ethernet Adapter - PCI Express 2.0 x8 - 2 Port(s) - 10GBase-X - Plug-in Card |
| SKU | 00AG530 |
| Sale Price | $906.95 |
| Product | Lenovo Flex System EN6132 2-Port 40Gb Ethernet Adapter - PCI Express x8 - 2 Port(s) - 40GBase-X - Plug-in Card |
| SKU | 90Y3482 |
| Sale Price | $2142.95 |
| Product | Lenovo Flex System CN4058S 8-port 10Gb Virtual Fabric Adapter - PCI Express 3.0 x8 - 10 Gbit/s Data Transfer Rate - 8 Port(s) - 10GBase-X - Plug-in Card |
| SKU | 94Y5160 |
| Sale Price | $1963.95 |
| Product | Lenovo ServeRAID M5100 Series RAID 6 - IBM Flex System x220 Compute Node, IBM Flex System x440 Compute Node - Upgrade License |
| SKU | 90Y4410 |
| Sale Price | $278.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]