Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Supermicro SuperChassis Mini Tower Black Desktop Server Case 7 Drive Bays 250 W Power Supply Installed ITX Motherboard Support Compact CSE-721TQ-250B2
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Motherboard Supported: Mini ITX
Number of Fans Supported: 1
Number of Fans Installed: 1
Installed Fan Size: 4.72" (120 mm)
Number of External 5.25" Bays: 1
Number of External 3.5" Bays: 4
Number of Internal 2.5" Bays: 2
Number of Total Expansion Bays: 7
Total Number of Expansion Slots: 1
Total Number of USB Ports: 2
Power Supply Installed: Yes
Number of Power Supplies Supported: 1
Number of Power Supplies Installed: 1
Power Supply Wattage: 250 W
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Mini-tower
Height: 9.45" (240.03 mm)
Width: 8.27" (210.06 mm)
Depth: 11" (279.40 mm)
Weight (Approximate): 13.49 lb (6120 g)
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- 1 x 5.25" & atr:11111494# x 3.5" external bays for a tailor-made PC configuration
- Mini-tower size for convenient installation and smooth operations
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-721TQ-250B2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Line | SuperChassis |
| Product Model | 721TQ-250B2 |
| Product Name | SuperChassis 721TQ-250B2 |
| Product Type | Server Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Number of Fans Supported | 1 |
| Number of Fans Installed | 1 |
| Installed Fan Size | 4.72" (120 mm) |
| Bays | |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of External 3.5" Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 7 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Power Description | |
| Power Supply Installed | Yes |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Power Supply Wattage | 250 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 9.45" (240.03 mm) |
| Width | 8.27" (210.06 mm) |
| Depth | 11" (279.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.49 lb (6120 g) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Supermicro Power Extension Cord - 5.9" (150 mm) Cord Length - 1 |
| SKU | CBL-PWEX-0645 |
| Sale Price | $11.40 |
| Product | Supermicro 1U 250W Flex ATX Multi-output Bronze Power Supply - Internal - 120 V AC, 230 V AC Input - 5 V DC, 5 V, 12 V DC, 3.3 V DC, -12 V Output - 250 W |
| SKU | PWS-251-1H |
| Sale Price | $111.33 |
| Product | Supermicro Slim DVD Mounting Kit |
| SKU | MCP-220-81502-0N |
| Sale Price | $23.30 |
| Product | Supermicro Hard Drive Tray - 1 x 2.5" - Internal - Internal |
| SKU | MCP-220-00043-0N |
| Sale Price | $19.76 |
| Product | Supermicro Drive Bay Adapter Internal - Black - 1 x Total Bay - 1 x 3.5" Bay |
| SKU | MCP-220-00075-0B |
| Sale Price | $18.74 |
[/custom-options]