Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite by Eaton SRCOOLNETLX Remote Power Management Adapter - Network RJ-45 to USB Interface
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SRCOOLNETLX Remote Power Management Adapter
- E2MT EnviroSense2 Environmental Sensor Module
- Micro-USB to USB-A Cable, 12 ft.
- External Power Supply, 100-240V AC, w/6 ft. Cable
- NEMA 5-15P and CEE 7/7 Schuko Input Plugs
- 3 x Velcro Strips
- 4 x Rubber Feet
- MAC Address Label
- PowerAlert CD
- Owner's Manuals
- SRCOOL12K
- SRXCOOL12K
- SRXCOOL12KB
Management: Remote Monitoring
Protocols: SNMP,SSH,Telnet
USB: Yes
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Ethernet Technology: Fast Ethernet
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 3.18" (80.77 mm)
Width: 7.60" (193.04 mm)
Depth: 14.70" (373.38 mm)
Weight (Approximate): 11.36 oz (322.05 g)
Package Contents:
Compatibility:
Tripp Lite SmartRack Portable Server Rack Cooling Systems:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Recommended for 24-hour off-site access and control of Tripp Lite air conditioning units
- LX Platform network interface provides 24/7 access and control from anywhere
- Included E2MT module allows remote monitoring of ambient temperature conditions
- Easy to keep up to date with easily downloadable firmware
- Complies with Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 2-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRCOOLNETLX |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | SRCOOLNETLX |
| Product Name | SRCOOLNETLX Remote Power Management Adapter |
| Product Type | Remote Power Management Adapter |
| Technical Information | |
| Management | Remote Monitoring |
| Protocols | SNMP,SSH,Telnet |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.18" (80.77 mm) |
| Width | 7.60" (193.04 mm) |
| Depth | 14.70" (373.38 mm) |
| Weight (Approximate) | 11.36 oz (322.05 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Tripp Lite SmartRack Portable Server Rack Cooling Systems:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series SRXCOOL12KA Portable Data Center Cooling Unit |
| SKU | SRXCOOL12KA |
| Sale Price | $1202.95 |
| Product | Tripp Lite series SRXCOOL12KEU Portable Air Conditioner - Cooler - 12000 BTU/h Cooling Capacity - 355 Sq. ft. (32980579.20 mm²) Coverage - Dehumidifier - Black |
| SKU | SRXCOOL12KEU |
| Sale Price | $1410.95 |
| Product | Tripp Lite series SRXCOOL12K Airflow Cooling System - Tower - IT, Industrial, Commercial, Office - 12660.7 kJ - 220 V AC |
| SKU | SRXCOOL12K |
| Sale Price | $1222.95 |
| Product | Tripp Lite series PSHGCOVERKIT Electrical Outlet Cover - Supports Power Strip - Lockable - Plastic - White |
| SKU | PSHGCOVERKIT |
| Sale Price | $26.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]