Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Panduit Wall Mount Cabinet - For LAN Switch, Patch Panel, UPS - 12U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - Wall Mountable - Black (PZWMC1230P)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Wall Mount Cabinet
- Keys
- Locks
- 2 x Adjustable #12-24 Threaded Rails
- Removable Cover Panel for Vent on Top of Cabinet
- Assembly Hardware
- Rear Cable Routing Accessory Kit
Application/Usage: LAN Switch,Patch Panel,UPS
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 250 lb (113398.09 g)
Height: 23.80" (604.52 mm)
Width: 25" (635 mm)
Depth: 30" (762 mm)
Rack Height: 12U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Wall mountable rack cabinet is Ideal for permanent placement with added space efficiency
- LAN Switch application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | PZWMC1230P |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | Panduit |
| Product Line | PanZone |
| Product Name | Wall Mount Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | LAN Switch,Patch Panel,UPS |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb (113398.09 g) |
| Height | 23.80" (604.52 mm) |
| Width | 25" (635 mm) |
| Depth | 30" (762 mm) |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Panduit P12B19M Horizontal Basic Power Distribution Unit - Basic - NEMA 5-20P - 12 x NEMA 5-20R - 120 V AC - 1U - Horizontal - Rack-mountable |
| SKU | P12B19M |
| Sale Price | $257.95 |
| Product | Panduit P12B01M Horizontal Basic Power Distribution Unit - Basic - NEMA 5-15P - 12 x NEMA 5-20R - 120 V AC - 1U - Horizontal - Rack-mountable |
| SKU | P12B01M |
| Sale Price | $200.95 |
| Product | PanZone PZWMCFKHF Fan Tray - 2 Fan - 897.7 gal/min (3398021.59 mL/min) - Black |
| SKU | PZWMCFKHF |
| Sale Price | $348.95 |
| Product | Panduit SRB19BLY Strain Relief Bar - Cable Manager |
| SKU | SRB19BLY |
| Sale Price | $31.95 |
[/custom-options]